назад

Особливе свято у "Поліській Варшаві"

25.08.2015

Щорічне традиційне свято – День селища у Довбиші, що на Житомирщині, - відтепер планують відзначати за незвичним сценарієм. 12 вересня 2015 року тут вшановуватимуть 80-ті роковини з часу ліквідації єдиного на території України (у часи УРСР) польського національного району, який називався Мархлевським. Саме так, на честь шанованого комуністичним керівництвом СРСР керівника Компартії Польщі Юліана Мархлевського, було перейменовано село Довбиш.

Щоправда у серпні 1925 року йшлося саме про утворення Довбишського національного польського району на Житомирщині. А вже через рік, одразу після смерті Ю. Мархлевського, Довбиш (а разом із ним польський район) отримав назву Мархлевськ. Створення польського національного району проходило у руслі політики «коренізації», зусиллями якої радянська влада намагалася стати ближчою до мешканців значної частини Житомирщини, густо заселеної етнічними поляками, німцями та євреями. До речі, поряд із Мархлевским польським національним районом приблизно у ті ж часи (1926 року) був утворений Пулинський німецький національний район. Створивши Мархлевський польський національний район, радянська комуністична верхівка сподівалась на прихильність місцевого люду до нового соціалістичного ладу.

Створення Мархлевського району проходило за часів нової економічної політики (НЕПу), але вже у 1929 році тут розпочалася масова і насильницька колективізація. Жителі польського національного району не висловлювали жодного бажання вступати у колгоспи. А у 1932-1933 роках, коли в Україні влаштували Голодомор, селяни Мархлевського району виявили повне несприйняття нового колгоспного ладу. Керівники Київської області (більша частина Житомирщини до 1937 року входила в саме до складу Київщини) вважали Мархлевський польський національний район всуціль «засміченим» контрреволюційними елементами. А тому вже 17 жовтня 1935 року у Москві з’являється Постанова ЦВК СРСР «Про розформування Мархлевського та Пулинського національних районів та утворення Червоноармійського району».

Водночас, у селах польського національного району, а також у самому Мархлевську (який багато хто називав Поліською Варшавою), були влаштовані масові репресії і виселення майже півтори тисячі мешканців польської національності на північ СРСР, до Казахстану та Сибіру. У грудні 1938 року Мархлевськ стає селищем міського типу (разом із неподалік розташованими Биківкою та Кам’яним Бродом), але вже у травні 1939-го селище отримує нову назву - Щорськ, як центр однойменного адміністративного району. Із такою назвою район та селище проіснували до серпня 1944 року, коли було відновлено Довбишський район, а райцентру повернуто його історичну назву.

Заходи, приурочені роковинам із часу ліквідації Мархлевського польського національного району, які відбудуться 12 вересня 2015 року, проходять у нелегкі часи, які сьогодні переживає Україна. Про війну на Донбасі громада Довбиша знає не лише із випусків телевізійних новин, але й через загибель воїнів-земляків. Та й сам очільник місцевої влади - селищний голова Довбиша Юрій Домашин, ще не відпочивши від революційної «вахти» на Майдані, торік пішов служити до лав Збройних Сил України. У самому ж Довбиші зараз готуються до реформи місцевого самоврядування, нещодавно започаткованої у державі. Довбиш має найкращі шанси стати центром новоствореної об’єднаної громади, куди, після консультацій та обговорень, мають увійти села Мар’янівської та Кам’янобродської селищних рад. Мабуть символічним заходом у Довбиші під час святкування Дня селища стане «Ярмарок спорту», у якому виявили бажання взяти участь саме спортсмени від трьох селищних рад, яких пізніше об’єднає новоутворена Довбишська громада.

Активними учасниками свята у Довбиші  прагнуть стати осередки партії Республіканської платформи, які мають своє представництво у складі  більшості сільрад Баранівського району та фракцію у районній раді. Звісно, на святі у Довбиші, як завжди, не бракуватиме гостей, бо «Поліська Варшава» й досі має колись здобуту славу, яка підкріплюється нині звитяжною і ратною працею тутешнього люду. Зрощеного у горнилі важких випробувань і достойного щасливої долі.

Сторінка із газети «Радянська Мархлевщина», яка видавалася у часи десятилітньої історії Мархлевського польського національного району:

СОЙМИК РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ПЛАТФОРМИ

СОЙМИК РЕСПУБЛІКАНСЬКОЇ ПЛАТФОРМИ

22.02.2016

Відеозвіт про засідання Центральної ради Республіканської платформи, що пройшло за давньою українською традицією у формі соймика – зібрання, які проводила українська шляхта і козацька старшина часів Речі Посполитої для вирішення нагальних проблем українського суспільства. Головне питання, що було обговорене під час соймика – написання нової народної Конституції України шляхом скликання Конституційних зборів.

Вінницька ОДА саботує створення обласного центру допомоги учасникам АТО – Романюк

Вінницька ОДА саботує створення обласного центру допомоги учасникам АТО – Романюк

01.02.2016

Вінницька ОДА саботує створення обласного центру допомоги учасникам АТО – Романюк.

Відбулася зустріч Тараса Стецьківа з голландськими журналістами.

Відбулася зустріч Тараса Стецьківа з голландськими журналістами.

01.02.2016

27 січня 2016 року член центрального проводу політичної партії Республіканська платформа Тарас Стецьків зустрівся з представниками голландських ЗМІ.

Що таке конституційні збори?

Що таке конституційні збори?

01.02.2016

Через два роки після Революції Гідності ми змушені констатувати: українська влада виявилася не готовою і не спроможною взяти на себе відповідальність як за внутрішні перетворення в країні, так і на гідну відсіч внутрішньому й зовнішньому агресору в Криму та на Донбасі. Більше того, українська влада веде політику постійних поступок як східному агресору, так і західним партнерам.